KIRSALA ÇEKİLİN TALİMATI

Türkiye 17 Nisan 2016 23:01
Videoyu Aç KIRSALA ÇEKİLİN TALİMATI
A
a

PKK’nın yöneticilerinden Cemil Bayık, il ve ilçelerdeki dağ kadrosuna kırsala çekilme talimatı verdi.

ürriyet Gazetesi'ninhaberine göre, Cemil Bayık ve örgütün diğer üst düzey yöneticilerinin bölgedeki PKK'lılara kırsala çekilme talimatı verdiği telsiz konuşmalarına yansıdı. Kandil’den verilen talimatlarda dağ kadrosunun kırsala çekilmesi istenirken, il ve ilçelerin örgütün gençlik teşkilatı YPS’ye bırakılabileceği belirtildi.

Güvenlik birimlerince kaydedilen telsiz konuşmalarında Bayık’ın bazı talimatlarının, “Direnişe devam ettiğiniz görüntüsü verin. Telsizleri nadir kullanmaya gayret edin. Arkanızda yaralı bırakmayın. Tecrübe kazanmış, güvendiğiniz gençleri yanınızda kırsal götürün. Çekilirken binaları tahrip edin, kazılan tünelleri tuzaklayın” olması dikkat çekti.

7 PKK'lı daha teslim oldu

Bu arada PKK ile yoğun sıcak çatışmaların yaşandığı Mardin Nusaybin’de iki terörist güvenlik güçlerine kendiliğinden teslim oldu. Teslim olan PKK'lıların 58 yaşındaki bir kadın militan ile sağlık meslek yüksek okulundan terk genç bir erkek olduğu bildirildi. Örgütün bu kişiyi “sağlıkçı” olarak kullandığı belirtildi. Nusaybin’in yanısıra Şırnak’ta da 5 PKK'lı teslim oldu.

Geçen Cuma günü de Hakkari Yüksekova’da PKK yöneticilerinden Cemil Bayık’ın gönderdiği mahalle sorumlusu ile keskin nişancısı dahil toplam 7 kişi teslim olmuştu. Böylece son üç gün içinde örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olanların sayısı 14’e yükseldi.

Kars'ta 2 asker yaralandı, Şırnak ve Mardin'de 13 PKK'lı öldürüldü

Öte yandan Kars'ta çıkan çatışmada 2 asker yaralandı. Şırnak ve Mardin'deki operasyonlarda ise 13 PKK'lı öldürüldü. Kars'taki çatışma, Sarıkamış ilçesi Karakurt kırsalında çıktı. PKK'lıların bölgede olduğu ihbarı üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, teröristlerle sıcak temas sağladı. Ormanlık alana kaçan PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 asker yaralandı. Bitlis'in Güroymak ilçesinde ise, bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri, yol kenarına tuzaklanan bombayı imha etti. Şırnak ve Mardin'deki operasyonlar da devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde, güvenlik güçlerinin çağrıları üzerine dün biri kadın iki PKK'lı silahlarını bırakarak teslim oldu. Genelkurmay Başkanlığı, iki bölgede sürdürülen operasyonlarda dün toplam 13 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.
Kaynak : Cnntürk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat