BAŞARILAR DİLERİZ - WEB

LASTİK MEZARLIĞINDA DEV YANGIN

Dünya 13 Mayıs 2016 15:07
Videoyu Aç LASTİK MEZARLIĞINDA DEV YANGIN
A
a

İspanya Toledo'da eski lastiklerin atıldığı alandan yükselen alevler, kilometrelerce öteden görülebiliyor. Gökyüzüne yükselen yoğun duman nedeniyle dev kara bulutlar oluştu, yetkililer halktan evlerinden çıkmamasını istiyor.

İspanya'nın Toledo kenti yakınlarındaki Sesena yerleşim yerinde bulunan lastik mezarlığında yangın çıktı.

Sabaha karşı çıkan yangın nedeniyle herhangi bir can kaybı veya yaralanma yok ancak bölgede gökyüzü siyah dumanlarla kaplı. Madrid ve Toledo kentlerinin itfaiye birimleri yangını söndürmeye çalışıyor, bölgede çok büyük duman bulutları oluştu. İtfaiye yerel saat ile 05.00'ten (TSİ 06.00) itibaren en üst düzey alarmda.

Madrid özerk yönetimi ve Toledo Belediyesinden yapılan açıklamalarda, dumandan etkilenmemeleri için bölge halkına evlerinden dışarıya çıkmamaları tavsiye edildi. A-4 otoyolu ve çevredeki yolları kullanan araç sürücülerinin ise pencereleri kapalı halde seyahat etmelerin iyi olacağı duyuruldu.

'Avrupa'nın en büyük lastik mezarlığı' olarak bilinen ve eski lastiklerin atıldığı 100 hektarlık alanda, yaklaşık 100 bin tondan fazla lastik bulunuyor.

Söz konusu alan, 2002 yılında Sesena Belediyesinin verdiği lisansla geri dönüşüm amaçlı, kullanılmış lastik toplama merkezi olarak özel bir firmaya tahsis edilmişti. Gerekli şartları yerine getirmeyerek çevreye zarar verdiği gerekçesiyle 2009 yılında lisansı iptal edilen şirket, verdiği tüm taahhütlere rağmen 100 hektarlık alanda bulunan binlerce lastiği buradan toplatmadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat