Diyet hataları

Tarih: 6 Kasım 2016 11:56
A
a
“Diyet yapıyorum zayıflayamıyorum” diyorsanız, bu hataları yapıyor olabilirsiniz. Öncelikle kulaktan dolma bilgiler ile popüler diyet listelerinden birini alıp uygulamanız çok doğru olmayacaktır. Unutmayın ki diyet kişiye özel olmalıdır. Boyu, kilosu, cinsiyeti, yaşı farklı olan insanlara aynı diyet programını uygulamak yanlış olacaktır. Günlük almanız gereken besinlerin boyunuza, kilonuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre karşılanmasıdır sağlıklı beslenme.
 
Uzun süre aç kalmak
 
En çok yapılan hatalardan biridir. “Sabah kahvaltı yapmıyorum” veya “Öğle öğününü atlıyorum” diyorsanız siz de bu yanlışı yapanların içerisindesiniz demektir. Uzun süre aç kalmanız daha geç saatlerde daha fazla besin tüketmeniz anlamına gelecektir. Öğle öğününü atlayıp, akşam öğlenin de acısını çıkartıyorsunuz anlamına da gelebilir. Uzun süre aç kalmanız aynı zamanda metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Açlık hissinizi öğünlerinizi atlamayarak, gerekirse araöğünlerle destekleyerek sağlıklı bir beslenme programıyla zayıflamakta fayda var, daha iyi sonuç aldığınızı göreceksiniz.
 
 Ekmeği diyet programından çıkarmak
 
Dikkat edilmesi gereken karbonhidratın türü ve miktarıdır. Karbonhidratlardan özellikle kompleks karbonhidratı seçmeniz daha iyi olacaktır. Yani kan şekerini daha yavaş yükseltecek kompleks karbonhidratı diyet programına katmanız gerekir. Beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar ekmeği  tüketmeniz kan şekerinizi hızlı yükseltmediği gibi daha fazla posa almanız anlamına  gelir. “Ben hiç ekmek yemiyorum” diyorsanız. Ekmek yerine yediğiğiniz şeylerin yerini basit şeker alıyorsa daha yanlış tercihler yapmış oluyorsunuz. Diyetten tamamen tahıl grubunu çıkarmanız vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir. Özellikle B1 ve B2 vitamin eksikliğine neden olabilir. Ekmek yerine çorba, bulgur da tercih edilebilir, fakat diyetten tamamen tahıl grubunu çıkarmak sağlıklı olmayacaktır.
Tek tip beslenmek
Özellikle tek bir besin grubu kullanılarak yapılan düşük kalorili beslenme programları ile zayıflayabilirsiniz. Ama unutmayın ki hızlı verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınacaktır. Karpuz diyeti, lahana çorbası diyeti, greyfurt diyeti gibi sadece bir besin ile yapılacak kısa süreli diyetlerle hızlı sonuçlar yalancı olacaktır. Yalancı olup tekrar alınmasının nedeni hızlı şekilde ya sıvı atımı ya da kas kaybı olmasından kaynaklanmaktadır.
Et grubu, süt grubu,tahıl grubu, sebze ve meyveden oluşan beş besin grubunun alınması sağlıklı olacaktır. Tek tip beslenme ile vitamin ve mineral eksiklikleri ve günlük alınması gereken protein, karbonhidrat veya yağ bakımından eksikliklere neden olacaktır.
Light ürünlerin fazla tüketilmesi
Diyet kalorisini azaltmak adına alınan light ürünlerin içeriklerine bakılmalı ve etiket bilgisi okunmalıdır. Yağı azaltılarak kalorisi düşürülen ürünlerin karbonhidrat oranı fazla olabilir. Light ürünlerin kalorisi az olduğu için tüketirken miktarını abartmanız fark etmeden daha yüksek kaloriler almanıza neden olabilir. Light ürünleri diyet programınızda kullanıp, zayıfladıktan sonra da hayatınızdan çıkarıp tekrar yağlı yiyecekler koyacaksanız bunun sizin tekrar kilo almanıza neden olacağını unutmayın. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve hamilelerin light ürünleri tercih etmemeleri daha iyi olacaktır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat