Fazla tatlı tüketiminin zararları

Tarih: 13 Kasım 2016 09:00
A
a
   Fazla miktarlarda tüketilen tatlı kalorisi yüksek olduğu için yağ dokumuzun artmasına ve kilo almaya sebep olacaktır. 1 dilim baklava yediğinizde 250 kcal aldığınızı ve kan şekerinizi hızlı yükseltmiş olduğunuzu unutmayın.1 dilim baklava yerine 1 bardak süt, 1 porsiyon meyve, 5-6 adet fındık-badem gibi yağlı tohumlarla yapacağınız bir ara öğün, yaklaşık aynı kaloriye geldiği gibi daha uzun süre tok kalmanıza neden olacaktır. Bunun yanında kan şekeri dengenizi koruyup, daha sağlıklı bir besin tüketmiş olacaksınız.
   Kan şekerinizi ani yükselten yiyecekler ani düşmesine de nedendir çoğu zaman, bu yüzden seçim yaparken basit şeker yerine kompleks karbonhidrat terciih etmekte fayda var. Kan şekerini hızlı yükselttiği gibi ani düşmeler sonucunda yemek sonrası 'şekerleme' yapma yani uyuklama, halsiz hissetme gibi durumlar yaşıyorsanız bu durumu dikkate alınız. Diyabet açısından taranmanız, kan testlerinizi yeniletmenizde fayda var demektir.
    Kan şekerinizin ani yükselmesi sonrasında ani düşmesi sonucunda, fazla miktarda tükettiğiniz tatlılar metabolik bir çok hastalığı tetikliyor. Bunun en başında sayabileceğimiz Kalp- Damar Hastalıkları ve Diyabet riskini artırmış oluyorsunuz.
    Kolojen dokunun azalmasına neden olduğu için hücrelerin yaşlanması kaçınılmaz oluyor.
    Beynimizde bağımlılık yaptığı için mutlulukla ilişkilendirdiğimizde yenmediği zaman depresyona yatkınlığı artırır.
   Hafıza üzerine olumsuz etkileri mevcut.
     Vücut asiditesi şeker kullanımı fazla olduğunda artar. Metabolizma yavaşlaması ve enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırır.
      

Çocuklarda :

   Ülkemizde ve dünyada obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Alınan enerji harcanan enerjiden fazla olduğunda, ikisi arasındaki dengesizlik kilo problemine neden oluyor.
    Top oynayıp, ip atlayan neslin yerine tabletlerin, bilgisayarların, telefonların başında saatlerce oturan çocuklar yetiştirmeye başladık. Ağlamasın diye eline bir çikolata tutuşturmayın, meyve yemeyi, sebze yemeyi öğretin. Çocuklarınızı tatlı yiyeceklerden ve boş enerji kaynaklarından uzak tutun. 
      Çocuğunuzu şeker ve şekerli yiyecekten uzak tutun. Tatlı tüketmesine izin vermeniz demek daha fazla tatlı yiyecek isteği anlamına gelir ve bu süreç kısır döngüye girer. 
   Aşırı tatlı tüketimi, ağız içi asiditeyi artırdığı için diş çürümesine neden olur. 
   Çocuklarda hiperaktivite, huzursuzluk ve dikkat bozukluğuna neden olur.
    Ayrıca mutluluk ile bağdaştırdığında çocuk için depresyona girme, duygusal açlık durumunda tıkınırcasına yemek yemelere yatkınlığını artırır. 

Tatlı yerine meyve tüketmesini sağlayabilir, evde yaptığınız sütlü tatlılar ile çocuğunuzu şeker bağımlılığından kurtarabilirsiniz.

*Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.
*Şekerin fazla tüketiminden kaçının, çaya-kahveye şeker atmayın.
*Şekerli içeceklerden kaçının.
*Pirinç yerine bulguru tercih edin.
*Tatlı gereksiniminizi şeker yerine; bal veya pekmezle baskılayın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat