Kabızlık problemi çekiyorsanız...

Tarih: 20 Kasım 2016 09:15
A
a
Posasız yiyecekler ve hareketsiz yaşam kabızlık problemini daha fazla yaşamamıza neden olabiliyor.
Özellikle demir suplemeni kullanımı ile daha çok sıkıntı yataran kabızlık problemini çözmek çok da kolay olmayabilir.
Kabızlık problemi yaşıyorsanız, hekiminiz uygun görüyorsa kullanmanız gerekir, fakat özelllikle müsil içeriği olan ilaçların kullanımında ısrarcı olmamalı. Bu tarz ilaçlar alışkanlığa neden olduğu gibi ishal sonucu sıvı ve elektrolit kaybına neden olabiliyor.
Peki bunun için nasıl beslenmeliyiz?
  
  1. BASAMAK
ÖNCELİK BOL SIVI
 
     Kabızlık problemi ile başedebilmemiz için öncelikle vücuttaki birçok olayın gerçekleşebilmesi için suya ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekir. Normalde genel beslenme önerisi olarak 2-2,5 litre sıvı tüketin diyoruz fakat kabızlık problemi yaşıyorsanız, 3-3,5 litre sıvı tüketmeniz bu probleminizin azalması için en önemli basamağınız olacaktır.
     Sıvı miktarınızı artırırken özellikle gaz, şişkinlik şikayetlerinizi azaltmak için rezene çayından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda kayısı, incir, erik karışımından yapacağınız meyve kompostolar tüketilebilir.
 
  1. BASAMAK
FİZİKSEL AKTİVİTE
 
     Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa kabızlık problemi çekme ihtimaliniz daha da artacaktır. Yapacağınız egzersizler bağırsaklarınızı uyararak hareketini artırırmasına yardımcı olur. Düzenli yapacağınız fiziksel aktiviteler ile şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Önemli olan ağır tempolu bir fiziksel aktivite değil düzenli bir fiziksel aktivite içerisinde olmanızdır.
 
 
  1. BASAMAK
POSALI VE LİFLİ YİYECEK TÜKETİMİ
 
    Posa; tükettiğimiz meyve, sebze, tahıllar ve kurubaklagilllerin sindirilmeyen kısmıdır. Posa içeriği yüksek besinler tüketmeniz kabızlık probleminizin azalmasına yardımcı olacaktır. Haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketin. Kurubaklagilin içinde bulunduğu çorba tüketiminizi de artırabilirsiniz. 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Tükettiğiniz meyvelerin kabuklarını soymayın. Posalı yiyeceklerle beraber sıvı tüketiminizi artırmayı ihmal etmeyin.
 
 
  1. BASAMAK
KURU MEYVE
      
Kuru meyvelerden faydalanın. Bol miktarda su ile tükettiğiniz kuru meyveler bağırsak hareketlerinizi hızlandırıp, şikayetlerinizin azalmasına neden olacaktır. Örmeğin 4 adet kuru erik tükettiğiniz zaman 2 bardak su içmeniz daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.
 
 
  1. BASAMAK
PROBİYOTİK
 
    Probiyotik, sindirim sistemimizin çalışmasında yardımcı olan yararlı bakterilerdir. Bu bakteriler vücutta zararlı bakterilerin üremesini engellerken, barsak sorunlarını engellemede vücudumuza yardımcıdırlar. Kabızlık, ishal, kolit, şişkinlik ve sindiirim sistemimizin düzelmesinde yardımcı olurken özellikle kolon kanserini önelemede yardımcı olur. Doğal probiyotiklerin başında ise yoğurt ve kefir gelir.
    Gece ara öğünü olarak sade probiyotik içeriği yüksek yoğurt veya kefir tüketmeniz bağırsaklarınızı çalıştırdığı gibi sindirim sisteminizin sağlığı içinde kalkan olacaktır.
 
 
  1. BASAMAK
ZEYTİNYAĞI
     
İçerik olarak A, D,E ve K vitaminlerini içerir. Zeytin yağının en önemli özelliklerinden biri ise hazmı kolaydır. Sabah aç karnına tüketeceğiniz zeytinyağı bağırsak mukozası için faydalıdır. Barsak çeperinde kayganlığı sağlar. Dışkının hacmini artırarak bol lifli besinlerle tüketildiğinde dışkılamayı kolaylaştırır.
       
 
  1. BASAMAK
YULAF KEPEĞİ
 
Lif içeriğinin yüksek olmasının yanında B vitamini yönünden zengin olan yulaf kepeği bağırsak hareketlerinin hızlanmasında yardımcı olacaktır. Kronik kabızlık probleminiz varsa yulaf kepeği tüketiminizi ihmal etmeyin. Yulaf kepeği aynı zamanda doygunluk hissimizin oluşmasında bize yardımcı olacaktır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat