Keçiboynuzu ve kalp damar sağlığı

Tarih: 4 Aralık 2016 09:15
A
a
Keçiboynuzu, baklagiller familyasından olup Akdeniz ikliminde yetişir. Keçiboynuzu, çözünmez posa ve polifenollerden zengindir. Tanin içeriğinden dolayı insan sağlığına yararlı etkisi vardır. Polifenoller içeriğindeki tanin çay ve elma suyunda olduğu gibi önemli bir antioksidandır.

Çözünmez posa suyu tutar ve barsak içinde besinlerin hareketini sağlar. Çözünmez posa sindirilemez. Barsakların süpürgesi görevini görür. Dışkıya yumuşaklık ve hacim kazandırarak kabızlığı önler.

Keçiboynuzu öğütülerek pastacılık, fırıncılıkta kullanılmakta. Artık kakao alternatifi olarak süte karıştırılmaktadır.

Keçiboynuzu sükroz, glikoz, fruktoz şekeri içerir. Sükroz baskın kuru ağırlığı oluşturmaktadır. C, E vitamini içerir, az miktarda da B1, B2, B6  vitamini bulundurur. Toplam posa miktarı ise yüksektir. Potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir mineralleri vardır.

Çözünür ve çözünmez posa içeriği dışında iyi bir kalsiyum kaynağı da olan keçiboynuzu, kadınlar ve özellikle çocuklarda faydalı bir gıda olacaktır.
 
Keçiboynuzu unu toplam kolestrolü ve LDL kolestrolü düşürüyor
 
 Kan kolestrol düzeyinin normalin üzerinde olduğu durumlarda ve düzenli olarak tüketilen keçiboynuzu unu ile kan kolestrol düzeyi ve LDL kolestrolü üzerine olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
  Yapılan bir çalışmada, 2 ay boyunca çiğ şekilde 10 gram keçiboynuzu unu tüketimi sağlanmış, sadece suya, süte ve yoğurda atılmasına izin verilmiş ve bunun sonucunda 2 ay sonraki LDL ve kan kolestrolü üzerinde anlamlı farklar elde edilmiştir.
   Benzer çalışmaların sonucuna bakıldığında, keçiboynuzu kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişilerde koruyucu ve tedavi edilci olarak kullanılabilir.
    Keçiboynuzu ununu severek ve güvenle tüketilebilecek bir besin olduğu için beslenme düzeninize kolayca katabilirsiniz.
 
Keçiboynuzunun diğer faydaları
 
  • İçeriğindeki kalsiyum değerinden dolayı kemik sağlığı için faydalıdır.
  • Öksürüğü giderir, aynı zamanda balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Bağırsakların süpürgesidir, içeriğindeki çözünür ve çözünmez posa sayesinde sindirim sistemine yardımcıdır.
  • Kalp sağlığı için önemlidir.
  • Akçiğeri korur, antioksidan olması bakımından kansere karşı korur. Akciğerleri temizler ve sigaranın yarattığı hasarı azaltmaya çalışır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat