Kış aylarında neden kilo alıyorum?

Tarih: 23 Ekim 2016 09:05
A
a
Kış aylarında havaların soğuması, günlerin kısalması, hareketsiz yaşam, vitamin eksiklikleri, kalorisi yüksek yağlı yiyecek tüketimi, motivasyon artırmak için tüketilen şeker- çikolata gibi abur cuburlar da bu süreçte kilo almanıza neden olabilir.
 
Bol Bol Meyve: Kış aylarında soğuk algınlıklarının ve gribal enfeksiyonlarının artması ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi için bol miktarda C vitamini kaynağı tüketiyoruz. Normalde 2 küçük mandalina 1 porsiyon meyve iken 4-5 mandalina tüketimine kadar çıkabiliyoruz. C vitamini fazlasının vücuttan depolanmayıp atıldığı için 1-2 kilo mandalina yememizin hastalığı bir koruyuculuğu yok. Düzenli şekilde günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılamanız yeterli olacaktır. Günlük almanız gereken C vitamini yetişkin bireyler için 75-90 mg arasındadır. Kahvaltıda 3-4 adet yeşilbiber ve 1 adet portakal veya 2 adet mandalina ile bu oranı sağlamanız mümkün.
 
Bitki çayı ve Bal: kış aylarında gribal efeksiyonların artması ile bitki çayı tüketimimizde artıyor. İçilen bitki çaylarına bol miktarda atılan balları da unutmamak gerekiyor. Balın 1 tatlı kaşığının 20 kalori olduğunu biliyor muydunuz? Gün içinde içilen Bitki çaylarına atılan balın kalorisi bir ara öğününüzün yerini tutabiliyor. Böylelikle fazla tüketim ile kilo almanıza neden oluyor.
 
Geç saatlerde atıştırmak: Kış aylarında evde geçirilen sürenin artması ve hareketsiz olmamıza birde televizyon karşısında atıştırmalıklar eklenince kilo almak kaçınılmaz oluyor. Yemek sonrası; tatlı tabağı, meyve tabağı, kuruyemiş tabağı üçlüsünü kullanma alışkanlığınız varsa vazgeçin. Sağlıklı atıştırmalıkları yerine koymayı deneyin. Ana öğünler yatmadan 6 saat, ara öğünler yatmadan üç saat önce bitmiş olmasında fayda var. Akşam 18:00’dan sonra hiçbir şey yemiyorum diyorsanız da; sağlıklı bir ara öğünle metabolizmanızı hızlandırmanızda fayda olacaktır.
 
Depresyon ve tatlı yeme krizleri: Gün ışığı çok önemli. Kış aylarında güneş ışınlarından faydalanamamız vücudumuzda D vitamini eksikliğine neden olabileceği gibi depresyona yatkınlığı da artırabiliyor. Stres, kaygı, sinirlilik hallerimizi tatlı yiyeceklerle geçiştirmeye çalışmanız duygusal açlık belirtileri oluyor. Bu durum tıkınırcasına yemek yemeye kadar gittiği için duygusal durumunuzla yemek yeme düzenini etkilememesini sağlamaya çalışın.
 
Az tüketilen su ve açlık hissi: yaz aylarında terleme ile sürekli sıvı kaybımız olduğu için bol sıvı tüketiyoruz. Kış aylarında ise sıvı tüketimini çoğu kez ihmal ediyoruz. Az miktarda tüketilen sıvı nedeni ile vücudumuz susuz kalabiliyor. Bu durum susama hissi ile açlık hissini karıştırmanıza neden olabilir. Acıktım bir şeyler atıştırmalıyım yerine su içip, gerçekten açlık hissi mi olduğunuzdan emin olmanız size alacağınız fazla kalorileri azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 
Şerbetli tatlılar: Yaz aylarında daha çok hafif tatlılar tercih edilirken, kış aylarında şerbetli tatlıya yönelim artıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat