Kış ve yakın dostlarımız

Tarih: 14 Kasım 2016 09:23
A
a
Eskişehir’de pastırma yazının yaşandığı şu günlerde. Yazdan kalan günlerin de sonu geldi. Bundan sonra kış mevsimi olanca sertliğiyle gelecek.
Zor kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Soğuk kış günlerinde aç kalan başta serçe, kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine siz de yardımcı olabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nda karlı ve soğuk havalarda kuşları beslemek için vakıflar kurulduğunu biliyor muydunuz? O canların yaşaması için sizin de yapacağınız çok küçük şeyler olduğunu unutmayın. Fakat sokaklarda yaşayanlar kış hiç gelsin istemiyor. Yalnızca sokakta yaşayan insanlar için değil hayvanlar için de kış acımasız. Soğuk hava ve kar yağışının sokak kedisi ve köpeği, kuşlar, yabani hayvanlar başta olmak üzere tüm hayvanlara olumsuz etkileri olduğunu belirten uzmanlar, soğuk günlerde hayvanların beslenmesinin daha önemli olduğunu söylüyorlar. Hayvanların aldıkları besin sayesinde vücut dirençlerini artırdığını kaydeden uzmanlar, “Hayvanın zorlu kış şartlarıyla mücadele etmesi için daha fazla güce ihtiyacı oluyor. Bu nedenle soğuk günlerde hayvanların yiyeceklerinin artırılması gerekir. Bu dönemde hayvanların yem miktarlarının yüzde 10 civarında artırılmasıyla soğuğa karşı daha dirençli hale gelmeleri sağlanabilir” diyorlar.
Uzmanlar, kışın birçok hayvanın mümkün mertebe faaliyetlerini asgariye indirdiğini ve enerjiyi daha iktisatlı kullandığını belirterek, şunları söylediler, “Birçok hayvan sonbaharda çok iyi beslenerek kış aylarına yağlanmış vücutla giriyor. Kışın olumsuz şartlarına metabolizmalarını bu şekilde hazırlıyor ve bu yağlar sayesinde soğuktan korunuyorlar. Hayvanlar insanlara göre soğuğa karşı kıyaslanamayacak ölçüde daha dirençli ancak sadece bu yağlar hayvanların soğuktan korunması için yeterli olmuyor. Hayvanların soğuktan korunmaları için yeterli şekilde beslenmeleri de gerekiyor. Kış mevsiminde hayvanların beslenmesi diğer mevsimlere göre 2 kat daha önemli.”
Soğuk havalarda özellikle yiyecek bulma sıkıntısı çeken kedi, köpek gibi sokak hayvanları ile kuşların ve yabani hayvanların yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden uzmanlar, bu nedenle herkesin duyarlı davranarak kış mevsiminde çevreyi kirletmeyecek, kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde dışarıda boş bir alana yiyecek bırakması gerektiğini söylüyorlar.
Bu yüzden ‘dostlarımıza’ kışın yardımcı olmamız gerekiyor. Kışın sokak köpek ve kedileri için en büyük tehdit, soğuk hava. Özellikle kısa tüylü, küçük ve ihtiyar köpekler için soğuk öldürücü olabiliyor. Bunu bilmek köpeklere yardım etmenin yarısı. Eğer donmak üzere olan bir köpek görürseniz, hayvan barınaklarını aramalı ya da en yakın hayvan barınağına götürmelisiniz. Kışın donma tehlikesiyle karşı karşıya kalan köpeklerin çoğunun ev ortamına alışmış ancak sahipleri tarafından bahçeye bırakılmış ya da sokağa atılmış köpekler olduğu biliniyor. Bu tür ev ortamına alışmış köpeklerin sokakta yaşayabilmeleri mucizelere bağlı olduğu için onları mutlaka sahiplenmek ya da barınaklara götürmek gerekiyor. Dışarıda yaşayan köpeklerin mevsim şartlarına göre beslenmeleri önemli. Ne olursa olsun; dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havadan korunabilecekleri bir barınağa, kulübeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden bahçenizde yaşattığınız köpeklerin kulübelerine ve barınaklarına da azami özen gösterin. Kulübenin hava akımlarından sakınılması, zemin izolasyonun yapılmasına da dikkat edin. Rüzgâr, köpeğin vücudundan ısıyı çalar; vücut ısısı düşen köpekler de hastalıklara daha kolay yakalanır. Ayrıca kulübenin köpeğin ayakta durabileceği ölçüde olmasına dikkat edilmeli. Uzmanlara göre kulübe; ne büyük ne küçük olmalı. Büyük olursa köpek vücut ısısını koruyamaz, küçük olursa da hareket edemeyeceği için kan dolaşımı kötü etkilenir. Genel kural olarak köpek kulübelerinin kapısı güney-güneydoğu yönünde olmalı. Bu kurala rağmen yaşadığınız yerin hakim rüzgarına göre köpek kulübesinin kapı istikametini belirleyip, rüzgar almayacak şekilde tasarlarsanız dostunuz rahat eder.  Sokak hayvanları için kışın su koymayı da unutmayın. Çok soğuk havalarda suyu ılıtıp vermeniz daha faydalı. Kış aylarında köpeklerin kar yediğine şahit olabilirsiniz. Bu şekilde dostlarımızın susuzluklarını giderdiklerini düşünmeyin. Köpekler kar yiyerek su ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu yüzden su takviyesi yapmanız şart. Kış aylarında su kaybı daha çok solunum yolu ile oluyor. Aşırı su kaybı dostlarımızın donmalarına ve hipotermi (vücut sıcaklığının normal değerin üzerine çıkması) geçirmesine neden olabilir. Bütün bunları bilerek dostlarımıza yaklaşılması gerekiyor.
Eskişehir’de yaşayanların, belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyorum. Ama ben yine de bir hatırlatayım dedim.
Tüm sevdiklerinizle birlikte sıcacık, tok, sağlıklı bir kış geçirmemiz dileğiyle.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat