ÖTV ve gerçekler

Tarih: 21 Kasım 2016 09:18
A
a
Türkiye’de gündem o kadar çok değişken ki gündeme yetişmek mümkün değil. Bir bakıyorsunuz;  Darbe girişimi, Ortadoğu sorunları, dolardaki artışın ekonomik etkileri, Rusya sorunu, derken bir yasa ile cinsel istismar olayı ön plana geçiyor. Bu konularda da pek çok görüş ve yorumlar da basında yer alıyor. Dilimizin döndüğünce son yasa ile yapılacak olan cinsel istismar ile ilgili değişikliğin, savunulacak bir yanının olmadığını burada belirteyim.
Bu genel konulardan sonra hepimizi ilgilendiren ve gelecekte de ilgilendirecek olan otomobiller üzerinden alınan ÖTV ile ilgili yapılacak olan değişikliklerle ilgili görüşlerimi yazmak istedim.
“Sosyal medyada dolaşan ve ‘yeni’ olduğu söylenen ÖTV oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Ağbal, yeni vergi sistemini oluştururken piyasada oluşmuş olan fiyat kümelerini dikkate alacaklarını, belli bir oranın altında kalacak olan araçlara daha düşük bir vergi oranı belirleyeceklerini ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Otomobillerden alınacak olan yeni ÖTV ile ilgili ipuçları da içeren bilgiler verirken şöyle konuştu: “Sistemi sektörle istişare ettikten sonra uygulamaya koyacağız. Yeni düzende de motor silindir hacmi kriteri devam edecek. Ancak aynı motor ve silindir hacmine sahip araçların farklı amaçlarla kullanıldığını biliyoruz. Bu durumda 1.4 litre motor hacmine sahip, düşük emisyonlu kompakt bir binek otomobil ile aynı motor hacmine sahip spor otomobil ya da SUV’un vergisi farklı olacak, hatta binek olan versiyonun vergisi düşebilecek.  Ağbal, araçlara 50 bin lira zam geliyor iddiasına ilişkin, "Bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir." dedi.”
Bu açıklamalardan sonra isterseniz bir otomobil üzerinden alınan vergilere bir bakalım;
Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 145 olarak uygulanıyor. Sıfır olan ülkeye giriş fiyatı 56000 TL ve motor hacmi 2000cc’den fazla olan ithal aracın vergilerden sonraki bayi karı hariç fiyatı, 161.896 TL olmaktadır. Bu fiyatın içindeki ÖTV tutarı 81.200 TL, KDV ise toplam 24.696 TL olmaktadır.
Buna göre benim görüşüm. Beklentilerimizin fazla olmaması. Geçmişte yapılanları da göz ününe alırsak. Bu ÖTV düzenlemelerinden sonra lüks otomobil fiyatlarının artacağı fakat standart aile otomobillerinin fiyatlarının azalacağı gibi bir görüşün pek doğru olmayacağı yönünde. Çünkü bakanımızın da belirttiği gibi piyasalarda belirtilen şekilde bir artış planlanmıyor. Ama bir düşüşte planlanmıyor. Yani fiyatları düşük olan aile otomobillerin fiyatları düşecek diyemiyor.
Benim deneyimlerime göre; şimdiye kadarki tüm vergi ile düzenlemelerde, bir indirim olacaksa bu tüketicilere pek yansımaz. Ama tüketiciler hariç herkese yarar. Bu değişikliklerin, otomobil üreticilerine, aracılık edenlere ve devlete yarayacağı çok açık.
Olan biz tüketicilere olacak yine. Ne dersiniz?
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat