Şeker hastaları nasıl beslenmeli?

Tarih: 27 Kasım 2016 09:15
A
a
     Diyabet; pankreastan üretilen insülinin sekresyonunda, aktivitesinde veya her ikisinde oluşan problem sonucunda kan şekerinin yükselmesi ile karakterize bir hastalıktır. Diyabetlide insülinin üretilememesi veya vücudun insüline yanıt vermemesi söz konusudur.
     Şeker hasalığı olarak bilinen diyabet kronik bir hastalıktır. Bu yüzden beslenme tedavisinde asıl amaç; kan şekeri dengesini sağlamak ve oluşacak diğer hastalıkları önlemeye yönelik olmalıdır. Sadece kan şekeri dengesi olarak düşünülmemelidir, aynı zamanda kan yağları dengesini korumak ve  tansiyonu dengede tutmak da gerekmektedir. 
 Şeker hastalığında obezite oranı yüksektir. Enerji alımı kısıtlaması, fiziksel aktivitenin artırılması, obezitenin giderilmesi gerekmektedir. Çok düşük kalorili diyetler yerine haftada 0,5-1 kg verebileceğiniz rahat uygulanabilir beslenme düzenine geçmeniz iyi olacaktır.
 
Az az sık sık beslenme
  
 Kan şekerini dengede tutmanız ve öğün içerisinde yüksek karbonhidrat ve kalori almak için az az sık sık beslenme modelini seçmelisiniz. Ara öğünlerde ve öğünlerde alınan karbonhidrat miktarının orantılı olması kan şekeri regülsayonunuzun daha iyi olmasını sağlayacaktır. Uzun süre aç kalmanız durumunda kan şekeriniz düşecek, bunu yükseltmek için öğünlerde karbonhidratı artıracağınız için de bu sefer yemek sonrası kan şekeri artışınız fazla olacaktır. O yüzden az ve sık düşük glisemik indeksli beslenme düzeni benimsenmeli.
   
Doğru karbonhidrat kaynaklarını seçin
 
   Tam tahıllar, sebze, meyve, süt ve yoğurttan almış olacağınız karbonhidrat sizin için uygun olacaktır. Emilimi vücutta hızla gerçekleşip kan şekerini yükselten basit şeker yerine kompleks karbonhidrat tercih edilmelidir. Kan şekerini hızlı yükselten pirinç, patates, beyaz undan yapılan besinlere karşı dikkatli olunmalı. Diyetisyeninizin belirleyeceği ölçülerde nadir tüketilebilir.  Şeker ve şekerli yiyecekler, hamur işi, reçel, bal, pekmezden uzak durulmalıdır. Bu besinler kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve kan şekeri dengesizliklerine neden olacaktır.
 
Posalı besinleri artırın
 
   Yetişkinlerde günde 30-35 gram posa alımı önerilmektedir. Posa mideden besinlerin çıkışını yavaşlatır ve karbonhidrat emilimini geciktirir. Doygunluk hissini artırdığı gibi aşırı yemek yemeleri baskılayacaktır. Posa alımı kan şekeri dengesine yardımcı olurken kan yağları üzerine de olumlu etkileri olacaktır. Kahvaltıda söğüş sebzeniz, gün içerisinde salatanız veya zeytinyağlı sebze yemeklerinizin olmasına özen gösteriniz.
 
Hayvansal yağa dikkat
 
  Hayvansal yağların tüketimine dikkat etmekte fayda var. Doymuş yağlardan gelen enerji günlük aldığınız enerjinin % 7’sinden düşük olması sağlığınız için önemlidir. Yağsız et ve sebzeler seçilmeli tereyağı, kaymak, yağlı etler gibi doymuş yağ içeriği yüksek besinler tüketilirken bu oranı aşmamaya özen gösteriniz.
 
Düzenli fiziksel aktivite
 
 Düzenli yapacağınız fiziksel aktivite kan şekeri dengenizin sağlanmasında faydalı olacaktır. Fiziksel aktivite insülin duyarlılığını artırarak yüksek olan kan şekerinizin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite; kan şekeri regülasyonu, tansiyon, kan yağlarının dengelenmesine de yardımcı olacaktır.
 
 
  • Sebze ve meyvelerden zengin bir diyet düzeni oluşturulmalı.
  • Tam tahılları, yüksek posalı besinleri tüketilmeli.
  • Haftada en az iki kere omega 3 içeriği yüksek  yağlı balıkları tüketmeli.
  • Günlük alınan doymuş yağ oranı %7 üzerine çıkmamalı.
 
  • Şekerli besinler ve içecekler alınmamalı
  • Az tuzlu veya tuzsuz besinleri tüketmeli.
 
 
     Her bireyin diyabetinin şekli, derecesi, yaşam tarzı, alışkanlıkları, yaşı, boyu, kilosu farklıdır. Bu yüzden kişiye özel beslenme düzeninin oluşturulması gerekmektedir. Beslenme eğitimi almış, bu konuda uzman olan kişilerden yardım istemeniz daha faydalı olacaktır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat