Sigarayı bırakmaktan korkmayın

Tarih: 18 Aralık 2016 09:15
A
a
Ülkemizde, 19 yaşından sonra sigaraya başlama oranının 24 yaşından sonra yaşlaşık % 5 daha fazla olduğunu görüyoruz. Bilinçlendirme çalışmaları çok olmasına rağmen, çocuk ve gençlere yönelik çalışmalar ilk sırada yer almalı. Özellikle 15-20'li yaşlarda genç kızlarda sigaranın hem iştahı azaltması hem de ‘bırakırsam kilo alırım’ düşüncesiyle bağımlılıklar artmaktadır.
 
Sigarayı bırakmaya niyeti olan kişi öncelikle beslenme programı değişikliği için yardım almalı ve hayatına sporu da dahil etmeli. Ağır bir spor yapmak değil, amacımız metabolizmayı hızlandırmak. Bunun için de haftanın 3 günü 30 dakikalık yavaş yürüyüşlerle başlayabilirsiniz.
 
Sigarayı bıraktığınızda ayrıca şekeriniz düşecek ve şekerli yiyecekler tüketmek isteyeceksiniz ve tatlı krizlerine ‘dur’ demeniz gerekecek. Bu dönemde nikotin cikleti faydalı olabilir.
 
İştahınızı artırmasından korkmayın!
 
Sigara iştahı kapatır. Sigarayı bırakınca iştahımız artar. Bunun için düzenli ve dengeli beslenme ile az az sık sık beslenerek metabolizmayı hızlandırmak ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Günde en az 8 bardak su içmeye dikkat ettiğiniz ve spor ile de desteklediğiniz 
sürece kilo almanız için bir neden yok.
 
Yemeklerin tat ve kokusunu daha iyi alırız!
 
Sigara tat ve koku almayı olumsuz etkiler. Sigarayı bırakmak bize bu yetiyi tekrar kazandırır. Besinlerden aldığımız haz arttığı için daha fazla tüketilir. Bu durumda porsiyon ölçülerine dikkat etmekte fayda var.
 
Yemekten sonra sigara alışkanlığından vazgeçin!
 
Yemek bittikten sonra sigara içme alışkanlığından dolayı bunu baskılamak için daha fazla besin tüketilir. Bu seçimler genelde tatlıdan yana olduğu için, kilo kontrolü zorlaşır. Yemeğe çorba ile başlayın. Ana yemeği yedikten sonra bol limonlu bir salata sizi oyalayıcı olacaktır. Buna rağmen baskılayamadığınızda meyve kurtarıcınız olsun.
 
İç dünyanızda büyük başarılar elde etmiş olacaksınız!
 
Sigarayı bırakmanız enerji tüketiminizi azaltabilir. Metabolizmanız bu dönemde yavaşlayacaktır  ama telaşa gerek yok. Çünkü metabolizmayı hızlandırmak sizin elinizde, öncelikle sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşacağınız kabızlık probleminizi çözün. Bunun için de posa içeriği yüksek sebze ve meyve miktarını artırmak, tam buğday ekmeği tüketmek, kurubaklagil tüketimini haftada 2-3 kez yapmak, aralarda kurutulmuş kayısı, erik tüketmenizde fayda var. Günde 2 fincan yeşil çay içerek hem antioksidan içeriğinizi artırın hem de metabolizmanızı hızlandırın. 
  • 4 besin grubunu 3 ana 3 ara öğün şeklinde tüketiniz.
  • Bu dönemde çay, kahve, sigara içme isteğinizi artırabilir, bu yüzden meyve çaylarını deneyin.
  • Kilo kontrolü için porsiyonlara dikkat edin. Küçük porsiyonlar hazırlayın.
  • Antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyve tüketiminiz en az 5 porsiyon olsun.
  • Sigaranın neden olduğu toksinlerden kurtulmak için su tüketiminizin 2-2,5 litre olmasına özen gösterin. Özellikle antioksidan içeriği yüksek kuşburnu sıvı gereksiniminizi karşılamada yardımcı bir alternatiftir.
  • Kivi, portakal, mandalina, havuç, yeşil yapraklı sebzeler sigaranın zararlı etkilerinden korunmamızı sağlar.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat