Trafik, ceza, itiraz

Tarih: 31 Ekim 2016 09:25
A
a
Yıl sonu geliyor. Geçmiş yazılarımdan birinde belirttiğim gibi, “Türkiye’deki halkın ödeyeceği cezalar belirlendi” başlığı ile yayınlanan o yazıda “Hükümet önce, bütçe ile bizim ne kadar para cezası ödeyeceğimizi tahmin ediyor sonra da bu tahmini rakamları gerçekleştirmek için elinden gelen imkanları da kullanarak cezaları kesiyor. Çünkü tahmin ile gerçekleşen rakamlar ne kadar yakın ise o bütçe o kadar gerçekçi oluyor.
Peki bunu nasıl gerçekleştiriyor?
Uygulamada, bazen görüyoruz ki; yılın başlarında arabamızı her zaman park ettiğimiz yerde ceza yemez iken, yılın sonlarına doğru aynı yere park ettiğiniz durumlarda trafik cezalarının yazıldığını görürsünüz. Bu denetimler, rutin ve hakikaten kanunlara karşı kesilen cezalar ise; diyeceğimiz bir şey yoktur. Ama eğer, bütçedeki tahmini para cezası olarak belirlenen gelirlere ulaşmak için ise; bu biraz düşündürücüdür.” demiştim.
Bu sene; para cezalarının bir evvelki yıla göre % 60 artmış olduğunu da belirteyim.
Gene haklılığım ortaya çıkıyor gibi. Çünkü trafik ile ilgili cezalardan artık bıktık. Şehir dışındaki otomatik radarlardan tutunda, tuzaklarla kesilen trafik cezalarından, şehir içi hız ve park cezalarından, cezaları getiren postacılardan, muhtarlardan ceza ihtarnamelerini almaktan bıktık.
Bu bıkkınlığımız sonucunda da bu cezalardan nasıl kurtuluruz nasıl itiraz edebiliriz. Trafik cezalarına karşı itiraz etme prosedürü ve bu cezalara karşı hangi sürede neler yapılabilir, o konuda tüm sürücüleri ve radar mağdurlarını bilgilendirmeye çalışacağım.
Öncelikle kesilen trafik cezalarının “10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği” gerekçesiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. KTK’nun 116. maddesine istinaden gıyapta yazılan trafik cezalarına karşı, yani plakaya yazılan cezalarda polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar da  15 gün olan itiraz süresi; yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren. Gıyapta plakanıza yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlamaktadır.
Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda belirtilen ve sistemde kayıtlı olan adresinize gelir. İkametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde yoksanız. Postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder. Tebliğ tarihi o tarihten itibaren başlar. Normal prosedür budur.
Peki itirazımızı nasıl yapacağız?
İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri’ne yapılır. Türkiye’nin tamamında mevcut olmadığı için bu işe, görevlendirilen nöbetçi  Sulh Ceza Mahkemesi bakmaktadır. İtiraz için gerekli olan evraklar: Dava dilekçesi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi, Ruhsat, Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi gerekmektedir.
Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi’nin kalemine teslim ettikten sonra tek yapacağımız beklemektir. Dilekçemizde yazdıklarımıza göre bir karar verilecek. Herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu iki üç ay içinde tebligatla adresimize gelecektir.
Bu kadar yoğun bir şekilde kesilen cezalara karşı biz araç sahipleri ve sürücüler olarak itiraz haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız diyorum.  Ama hakikaten trafik kurallarına uymamışsak da yapılacak bir şey yok. Cezamızı da paşa paşa ödemek gerekir diyorum.
1000
icon
Tan 3 Kasım 2016 07:27

Tesekkurler

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat