Yılın ilk gününü detoxa ayırın

Tarih: 1 Ocak 2017 09:15
A
a
Özellikle yıl boyunca formumuzu korumak için uğraşırken yeni yıla girerken yediklerimize dikkat etmeyebiliyoruz. Yüksek kalorili yiyecek ve içecek tüketimine bağlı olarak, almamız gereken kalorilerin üzerine çıktığımız için kilo alımı söz konusu olabiliyor. Hele bir de alkol tüketimini abarttıysanız, ertesi gün baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, yorgunluk problemleri yaşamanız kaçınılmaz oluyor.
Yılbaşı gecesini atlattık peki ya sonrasında ne yapabiliriz?
Güne hafif bir kahvaltı ile başlayınız. Çok kaçırdım kahvaltıyı atlayayım gibi düşünmeyin. Uzun süre açlıklar metabolizmanızı yoracağı gibi kilo almanıza katkısı olacaktır. Onun yerine sebze sularını sıkarak hazırlayacağınız bir detox içeceği alternatif iyi bir kahvaltı seçeneği olabilir.
Yılbaşı kahvaltı detoxu;
Salatalık
Ispanak
Kereviz
Limon
Zencefil
Malzemeleri meyve sıkacağından geçirin.
 
Yılbaşından sonra bol sıvı tüketimi
 
Alkolün vücuttan su atımına neden olduğunu, diüretik etkisi olduğunu unutmayın. Alkol tüketiminize bağlı vücuttan su atımı gerçekleştiği gibi mineral ve vitamin kayıplarının önüne geçebilmek için ertesi gün bol miktarda sıvı tüketin.
Sıvı miktarınızı artırmanız ve mineral desteği iyi olacaktır.
 Bir bardak ayran
 madensuyu
 limon
 karıştırıp tüketmeniz baş ağrılarınızın hafiflemesine ve yorgunluğunuza iyi gelecektir.
 
Ara öğünü ihmal etmeyin
 
Kaloriyi kısmak adına ara öğünleri ihmal etmeyin.
Öğle yemeğinde ise sebze yemeği ve yoğurt iyi bir seçenek olabilir. Ara öğün yapılmalı, ara öğünlerde kuşburnu, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları ile sıvı alımı desteklenmeli.
Ara öğünün atlanması, akşam yemeğinde ağır yiyecekler tüketmenize neden olacaktır. Aç bir şekilde sofraya oturduğumuz zaman daha çok yemek tüketmemize, karbonhidratlı yiyeceklere yönelmemize neden oluyor. O yüzden dikkat etmek lazım.
 
Vücudunuza C Vitamini desteği sağlayın
 
Düzenli sigara ve alkol kullanan insanlarda C Vitamini ihtiyacı daha fazla oluyor. C Vitamini vücutta depolanmadığı için fazlası idrar ile atılıyor. Bu yüzden C Vitamini kaynaklarını düzenli olarak hergün tüketmek gerekiyor. Gün içerisinde beslenmenize ekleyeceğiniz C Vitamini kaynakları olarak; biber, brokoli, kivi, portakal, greyfurt  bağışıklık sisteminizi de destekleyecektir.
 
Yürüyüşe çıkın
Kalorileri aldık ve şimdi onları geri verme zamanı. Besin düzenimize bir günlük detox molası verdiğimiz gibi bunu fiziksel aktivite ile de desteklemek iyi olacaktır. Ağır bir fiziksel aktivite yerine 45-60 dakika arasında açık alanda yürüyüş yapmakta fayda var. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat