Net daralma: 150 milyon dolar!

Ekonomi 5 Kasım 2016 07:36
Videoyu Aç Net daralma: 150 milyon dolar!
A
a

Türkiye’de terör nedeniyle gerçekleşen internet kısıtlamasının faturası en az 150 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

İnternet ekonomisi gelişmiş ABD’de yaşanan son internet saldırılarında ise bu kayıp 7 milyar doları buldu.

Perşembe akşamı Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine güvenlik gerekçesiyle bazı internet sitelerine erişimin engellenmesi ve internet bağlantısının yavaşlatılması ülke genelinde milyonlarca kullanıcının yanı sıra çok sayıda kuruluşu da etkiledi. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin önemli ölçüde internet üzerinden gerçekleşmesi bu tür kısıtlama ve kesintilerin ekonomik etkilerini de giderek hissedilir hale getiriyor. 

Brookings Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre 1 Temmuz 2015 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında dünya çapında 19 gelişmekte olan ülkede 81 adet kısa süreli internet kesintileri oldu. 

Bu ülkelerin hem ekonomilerinin makul büyüklükte olması hem de internet ekonomilerinin dar çerçevede gerçekleşmesi kesintilerin dünya ekonomisinde neden olduğu kayıpları 2.4 milyar dolar seviyesinde tuttu.

ABD’NİN KAYBI 7 MİLYAR DOLAR
Söz konusu kayıplar arasında Hindistan toplam 70 günlük kesintiyle ilk sırada yer alırken yaşanan kayıplar da 968 milyon dolara ulaştı. İkinci sırada Suudi Arabistan 45 günlük kapatma ve 465 milyon dolarlık ekonomik kayıpla yer aldı.

Fas ise interneti yılda toplam 182 gün devre dışı bırakarak rekor kırarken ülke ekonomisinin de kaybı 320 milyon dolara ulaştı.

Ancak kapatma kararına gerek küresel piyasalarda yaşanan imaj kaybı, yatırımcı endişeleri ve domino etkileri de eklendiğinde kayıpların 3 katına kadar çıkabildiği belirtiliyor. ABD örneğinde olduğu gibi.

Ülke ekonomisinin yüzde 20’sinin internet üzerinden gerçekleştiği ABD’de son olarak internette yaşanan saldırılar ekonomiye toplam 7 milyar dolara mal oldu. Pek çok gelişen ekonominin aksine Türkiye’de internet ekonomisinin payı giderek artıyor. 

Bu gerçek göz önünde tutulduğunda ise ortaya şöyle bir hesap çıkıyor: Türkiye’de ortalama saat başı ücret 3 dolar olarak hesap ediliyor. 

Bu miktar kesintinin sürdüğü 12 saat ve ortalama 4 milyon beyaz yakalı çalışan için hesaplandığında Türk ekonomisinin uğradığı kayıp en az 150 milyon dolar olarak ortaya çıkıyor. 

Üretimin azalması nedeniyle yaşanacak vergi kayıpları ve tüketici güveni nedeniyle azalacak ticaret hacmi söz konusu hesaba dahil değil.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat