Yine bir Aylan bebek vakası

Türkiye 4 Ocak 2017 13:46
Videoyu Aç Yine bir Aylan bebek vakası
A
a

Myanmar'da Müslümanlara yapılan eziyetten kaçan umut yolculuğu yine trajediyle sonuçlandı. 16 aylık Muhammed'in cansız bedeninin kıyıya vurduğu fotoğrafı, ölümü dünyayı sarsan Aylan bebeği hatırlattı.

Dünyanın kulaklarını tıkadığı, Myanmar'da kendilerine yönelik şiddetten kurtulmak için kaçmak zorunda kalan Rohingya Müslümanlarının mücadelesinin en acı karelerinden biri önceki gün fotoğraflandı. 16 aylık Rohingyalı Muhammed bebeğin kıyıya vuran cansız bedeni, sığınmacı krizinin ve tüm insanlık için utancın simgesi olan Aylan Kurdi bebeği anımsattı getirdi.

MUHAMMED'İN BABASI-ROHINGYALI ALAN KURDİ: RESMİ GÖRDÜĞÜMDE ÖLMEYİ TERCİH EDERİM

CNN International'da yayınlanan haberde Aylan Kurdi'nin babası Alan Kurdi  

ile özdeşleştirilerek 'Rohingyalı Alan Kurdi' olarak tanıtılan Muhammed'in babası Zafor Alam CNN'ye verdiği demeçte, "Resmi gördüğümde, ölmeyi tercih ederim. Bu dünyada yaşamak bana bir anlam ifade etmiyor." dedi.

Muhammed Shohayet ve ailesinin zulümden kaçarak Bangladeş'e ulaşma çabaları trajediyle sonuçlandı. Teknenin batması sonucu iki çocuk ve anne hayatını kaybetti.

6 GÜN 6 GECE YÜRÜMÜŞ, 4 GÜN AÇ KALMIŞ...

Baba Alam 6 gün gece gündüz yürümüş, 4 gün hiçbir şey yememiş. Yolculuk sırasında ailesini geride bırakmak zorunda kalmış. Naf Nehri üzerindeki balıkçıların yardımıyla Bangladeş'e geçmiş.

Burada eşi ve 2 çocuğu için de Bangladeş'e nehirden geçecek bir tekne ayarlamış. Ancak işler planladığı gibi gitmemiş ve güvenlik güçleri onları fark ederek ateş açmış.

Teknenin batmasına neden olan ateş sonucu Alam'ın eşi, 3 yaşındaki oğlu şufayet ve 16 aylık küçük oğlu Muhammed yaşamını yitirdi.

"KÖYÜMÜZ ORDU TARAFINDAN YAKILDI"

Myanmar'da bir süredir Rohingyalı Öüslümanlara karşı baskı ve şiddet uygulanıyor.27 yaşındaki Zafer Alam onlardan biri: Evinin yandığını, büyükbabasının ve büyükannesinin yakılarak öldürüldüğünü anlatan Alam, 'Köyümüz ordu tarafından yakıldı" dedi.

MUHAMMED BEBEK, AYLAN KURDİ'Yİ HATIRLATTI

16 aylık olan Rohingyalı Muhammed bebek, hikayesi ve fotoğrafı ile 2015'in Eylül ayında ailesiyle birlikte Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışırken hayatını kaybeden ve cansız bedeni Bodrum sahiline Aylan bebeği bir kez daha hatırlattı.

Aylan bebeğin fotoğrafı sığınmacı krizine yönelik farkındalığı artırmıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat