Skip Navigation Links
Resmi ?lan
birinci sayfa
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Yüzdeki dev benler asosyal yapıyor

Yüzdeki dev benler asosyal yapıyor
Sağlık - 17.02.2012 Cuma 20:18  - Bu haber 410 kere okundu.
"Benleri biliyoruz ama bunların dev olanları da mı var?" diyeceksiniz. Tabii ki var.
“Benleri biliyoruz ama bunların dev olanları da mı var?” diyeceksiniz. Tabii ki var. Hem de inanılmaz boyutta olanlar ve insanı toplumdan hatta hayattan koparacak kadar olanlar bile. Bunlar normal benlerden çok büyüktür. Universal Çamlıca Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selahattin Tulunay, “Bu dev kıllı benler kozmetik açıdan rahatsız etmese de, vücudun elbise ile kapalı bölgesinde kalsa bile bunları ergenlik çağında ya da ergenlikten önce çıkarmak ve o bölgeyi tedavi etmek gerekir. Tedavinin şekli bölgeye göre değişmektedir.” diyor.
 
Dev Kıllı Benler (Nevüsler), adı üstünde zaten büyüktürler, kıllıdırlar, ayrıca ciltten yüksektirler. Yüzde, kolda, gövdede, bacakta yani vücudun her yerinde olabilir. Benler eğer yüz bölgesinde ve büyükse, çocuk belli bir yaşa gelince psikolojik açıdan rahatsız olduğu için, anne ve babayı soru yağmuruna tutuyor. Ayrıca daha önemlisi yaşı ilerledikçe arkadaşları tarafından alay edilen ve psikolojisi tamamen bozulmuş asosyal biri haline gelebiliyor. Bu sebepten dolayı, okula gitmeyi reddeden, evden çıkmak istemeyen çocuklar söz konusu olabiliyor. Bu tür dev kıllı nevüsleri olan çocukların eğer ameliyat ile benlerinin alınması ve rekonstrüksiyonu (tamiri) güç yerlerde ise, ailelerin hassasiyet gösterip, bir plastik cerrahi doktoruna başvurmaları gerekir.
 
Op. Dr. Tulunay, Dev kıllı benlerin yüzden tamamen adeta kazınarak çıkartılması gerektiğini, fakat çıkarılırken yüz sinirinin zedelenmemesi, yüz felci olmaması, göz kapağı normal vaziyetini koruması ve burnunda deformasyon oluşmaması gerektiğini vurguluyor.
Yüzdeki benin onarımı için vücudun uygun bölgesinden deri alınıyor ve uygulanıyor. Deri tek parça konularak, yüzde yama görüntüsü olmamasına önem gösteriliyor. Bu tür ameliyatların sonucunda önemli olan çocuğun gülen yüzü, düzelen psikolojisidir.
 
 
 
 
Etiketler; Yüzdeki, dev, benler, asosyal, yapıyor, ,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!

İlgili Diğer Haberler

Siyah-Kırmızılı forma ile harikalara imza atan Ruud Boffin ile yönetim masaya oturacak.
7 saat önce
23 Nisan’da satışa çıkan Passolig kartlarına ilgi ilk günden gösterilmedi.
7 saat önce
Eskişehirspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, büyük final için kolları erkenden sıvadı.
7 saat önce
Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, misafir olarak Eskişehir'e gelen Rus kulubü Rubin Kazan U-13 takımını Vali Hanefi Demirkol Tesisleri'nde ka
7 saat önce
 
Haber İle ilgili Diğer Fotoğraflar